B A K I R

El Teniente madeni dünyadaki en büyük bakır madenidir. Bununla birlikte, bakır yalnızca yeraltı yöntemiyle çıkarılmaz. Chukikamata açık ocak madeni, bakır cevherinin çıkarılması için en büyük açık ocak madenidir. Bakır madenciliği birkaç aşamaya ayrılmıştır. İlk aşama en gürültülü ve en muhteşem olarak kabul edilir. Patlatma yardımı ile yapılır. İlk patlama 1915'te burada gürledi.

800 m derinlikte, 2 katlı evin büyüklüğünde büyük kamyonlarda cevher ihraç edilmektedir. Böyle bir "arabanın" parametresi 8 m genişliğinde ve 7 m uzunluğundadır.Bir vardiyada, böyle bir kamyon 1300 litre yakıt yakar. Elbette, boyutlar yük kapasitesini haklı çıkarır. Yaklaşık 320 tondur. Hareket hakkında konuşursak, işte burada sol taraf. Hareket tipi serpantin büküm açısına ve ağır yüklerin tasarım özelliklerine bağlıdır. Bu tür araçların sürücüleri tarafından kullanılan bazı kurallar vardır: kabin soldadır, araç sürerken aracın uçurumun yanından hareket etmesi gerekir.

Bakır, 800 metre yüksekliğindeki cevheri yükselttikten sonra, yakındaki bir bakır eriticisine gidiyor. Cevher taş kırıcılarda ezilmiştir. Ardından, konsantreyi bakır özütlemek için reaktiflerle işleme tabi tutulması gerektiğinde zenginleştirme aşamasını takip eder. Son aşama, eritme dükkanı. 3 bakır seviyesi vardır. Hepsi kirlilik miktarına bağlı olarak değişir. % 99.9 - "A" olarak adlandırılan en yüksek bakır cinsi Chukikamata'da üretilmektedir. Nihai ürün plakalar halinde kalıplanır. Her bir plakanın ağırlığı 180 kg'dır. Dünya pazarındaki bir plakanın maliyeti 500 dolara ulaşıyor. Şirket günde 11.000 levha üretiyor. Üretim ölçeğini hayal edebilirsiniz!

by Kadem Proje

İLETİŞİM

Adres: Kayışdağı Cad., Irmak Sok., Güney İş Merkezi, No:3, Kat:1, K.Bakkalköy/Ataşehir/İstanbul
Adres2 : Mangystau region, 3microdistinct, office 5, Aktau city/Kazakhstan
Telefon: 0532 464 36 22
Faks: 0(216) 545 84 07
Mail: info@kademproje.com

KONUMLAR

2019 © Tüm Hakları Saklıdır. | Kadem Proje